مقالات پزشکی

توضیحاتی درمورد گواهی سلامت

گواهی سلامت ضروری است؟

به دستور اداره دامپزشکی علاوه ‌بر سفرهای خارجی سفرهای داخلی هم نیاز به گواهی سلامت دارد. بنابراین هر حیوانی که بخواهد همراه شما به سفر برود، حالا می‌‌خواهد این سفر بین‌شهری وداخل ایران یا یک سفر خارج از کشور باشد، باید گواهی سلامت همراه خود داشته باشد. این گواهی حکم پاسپورت حیوان را دارد.

مراحل گرفتن گواهی سلامت

اگر سفر بین‌شهری باشد باید با مراجعه به بیمارستان، حیوان توسط دامپزشک معاینه شود، پس از آن واکسن هاری و مایکروچیپ تزریق ‌شود و در نهایت برای حیوان گواهی سلامت صادر می‌‌شود. اما اگر سفر شما به خارج از کشور باشد، علاوه‌براین مراحل، تیتر هاری هم گرفته می‌‌شود. همه این کارها در بیمارستان دامپزشکی انجام می‌‌شود حتی نامه‌ای که باید به اداره دامپزشکی برای تایید ارسال شود هم خود بیمارستان انجام می‌دهد.

کشورهای اتحادیه اروپایی

برای سفرهای خارجی علاوه‌بر گواهی سفر به آزمایش هاری هم نیاز است. کشورهایی که مورد تایید اتحادیه اروپا هستند آزمایشگاه ایران را برای گرفتن آزمایش هاری قبول ندارند. اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست زیرا بیمارستان دامپزشکی تهران با یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید اتحادیه اروپا در آلمان قرارداد بسته و نمونه آزمایش را برای آن آزمایشگاه می‌فرستند و پس از تایید توسط آزمایشگاه، فرم Anex برای هر حیوان به صورت اختصاصی پر شده و گواهی سلامت صادر می‌شود سپس شما می‌توانید پس از گذشت 3 ماه با حیوان خود به سفر اروپایی بروید. برای مابقی کشورها آزمایش هاری داخل خود بیمارستان دامپزشکی تهران گرفته می‌‌شود. بیمارستان امکانات این را دارد که در شرایط اضطراری ظرف 24ساعت این آزمایش را برای حیوان انجام دهد.

گواهی سلامت برای همه حیوانات صادر می‌‌شود؟

روتین حیوان‌هایی که مردم با خودشان به سفر می‌برند گربه و سگ است ولی گواهی سلامت محدود به این دو حیوان نیست و به همه حیوان‌ها داده می‌‌شود. حالا اگر کسی می‌خواهد پرنده، لاکپشت وحیوانات خاص با خودش ببرد مراحل انجام کارهایشان برای دریافت این گواهی متفاوت است. اداره دامپزشکی گواهی سلامت را در دو نسخه برای کشور مبدا و مقصد ارائه میدهد.

چقدر زمان برای دریافت گواهی سلامت لازم است ؟

اگر سفر داخل کشور باشد، یک روز کاری زمان می‌‌خواهد تا گواهی سلامت برای ترجمه به اداره دامپزشکی ارسال شود. منظور از ترجمه مهر تاییدی است که از طرف اداره زده می‌‌شود. اگر سفر خارجی باشد و جزو اتحادیه اروپا هم نباشد در دو مرحله 24ساعته و هفت روزه این آزمایش انجام در بیمارستان دامپزشکی تهران می‌شود و نامه مجوز بهداشتی برای خارج شدن حیوان از کشور صادر می‌‌شود. در حالت سوم که اگر مقصد یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا باشد، به این دلیل که آزمایش باید به آلمان فرستاده و برگشته شود به یک بازه زمانی دو ماهه نیاز است که طی مکاتبات اخیر قرار است با سرعت بخشیدن به جواب آزمایش این زمان دوماه کمتر شود. علاوه‌بر این موضوع، به واکسن هاری هم توجه داشته باشید که حتما باید 30 روز قبل از سفر تزریق شود.

هزینه دریافت گواهی سلامت چقدر است؟

نمی‌توان یک عدد را به‌عنوان قیمت برای دریافت گواهی سلامت اعلام کرد. هر عددی گفته شود ممکن است مورد انتقاد قرار بگیرد زیرا شرایط حیوان‌ها و نوع سفرشان با هم متفاوت است

کدام مراکز این گواهی را صادر می‌کنند؟

بیمارستان دامپزشکی تهران متولی این کار بوده اما در حال حاضر مراکز دیگری هم هستند که گواهی سلامت صادر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *